چه دلیلی هست بر این که پیامبر برای خود جانشین تعیین کردند؟


طبق منابعی که در بخش قبلی ارائه شد، دریافتیم که رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، کتاب خدا (قرآن) و عترت خود یعنی اهل بیت را به عنوان دو چیز گرانبها میان همه‌ی مسلمانان گذاشتند و از میان ما رفتند. هر چند که در بعضی از منابع به جای ثقل دوم یعنی عترت، سنت پیامبر ذکر شده؛ اما این احادیث نسبت به احادیثی که در آن‌ها عترت ذکر شده، از درجه‌ی اعتبار کم‌تری برخوردار اند؛ زیرا اولا احادیثی که حاوی قرآن و عترت اند، مورد پذیرش تمامی علمای اسلامی (اعم از شیعه و سنی) است و فقط گروهی افراطی هستند که آن‌ها را نادیده می‌گیرند. در ثانی اگر هم فرض کنیم که حدیث اصلی، با لفظ سنت ذکر شده، طبق قاعده‌ی عقل باید برای این سنت، مجری‌ای باشد و چه کسی برای اجرای آن بهتر از خاندان پاک پیامبر که نزدیک‌ترین افراد به ایشان اند؟
با تمام این اوصاف، هر کدام از این دو را نمی‌توان به تنهایی اتخاذ کرد و باید با هم باشند تا هدایت‌گری کنند. باید دید مقصود حقیقی از اهل بیت چه کسانی اند؟ آیا واقعا برای فهمیدن این مطلب راهی بهتر از قرآن و احادیث نورانی پیامبر هست؟
در آیه‌ی 33 سوره‌ی احزاب می‌خوانیم : «وَ قَرْنَ فىِ بُیُوتِکُنَّ وَ لَا تَبرَّجْنَ تَبرَّجَ الْجَاهِلِیَّةِ الْأُولىَ‏  وَ أَقِمْنَ الصَّلَوةَ وَ ءَاتِینَ الزَّکَوةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ  إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکمُ‏ْ تَطْهِیرًا» ( (ای همسران پیامبر،) و در خانه‌‏هاى خود بمانید. و چنان که در زمان پیشین جاهلیت می‌کردند، زینت‌هاى خود را آشکار مکنید. و نماز بگزارید و زکات بدهید و از خدا و پیامبرش اطاعت کنید. اى اهل بیت، خدا مى‏خواهد پلیدى را از شما دور کند و شما را پاک دارد.) اما وقتی آیه را با تأمل بیشتر می‌خوانیم، متوجه مسائل دیگری می‌شویم که بعدا به آن خواهیم پرداخت ...